Kredyt w czasie wojny – potencjalne zagrożenia

Z uwagi na eskalację agresji Rosji wobec Ukrainy coraz częściej zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem. Również finansowym, martwiąc się o to jak wyglądać będzie nasz kredyt w czasie wojny.

Ostatnio ktoś zadał mi pytanie czy ewentualna wojna wpłynie na nasze zobowiązania kredytowe albo czy kredyt w czasie wojny to dobry pomysł? Wyrazić należy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Mimo wszystko, warto na tak postawione pytanie już dzisiaj odpowiedzieć.

Wojna nie sprawi, że umowa kredytowa zniknie

Wojna nie sprawi, że nasze zobowiązanie kredytowe zniknie. Bank nie zgubi umowy i nie przestanie rościć sobie z jej tytułu zapłaty. Słowem, nasza umowa kredytowa nie przestanie obowiązywać.

Podkreślić należy, że ewentualna wojna na terenie Polski nie spowoduje , że umowy kredytowe nie będą nas wiązały. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji zdolność do spłaty bieżących zobowiązań będzie niższa, jednakże zobowiązanie będzie nadal istniało. Zatem gdy siła wyższa, jaką jest wojna ustanie, będzie zobowiązanie będzie skutecznie egzekwowane. Nie można będzie również liczyć na to, że zobowiązanie przedawni się w czasie wojny. Dlaczego? W okresie wojny zawiesza się terminy przedawnienia.

W przypadku kredytów hipotecznych to, że kredytowana nieruchomość ucierpi w czasie wojny, może nie mieć dla kredytodawcy znaczenia.

Dla niektórych może być to zaskakujące, jednakże można wyobrazić sobie następującą sytuację. Przedmiot kredytowania (np. mieszkanie czy dom) wskutek wojny zostanie całkowicie zniszczony, a pozostanie nam do spłaty kredyt hipoteczny na tę nieruchomość. Dzieje się tak dlatego, że pakiety ubezpieczeń (czy to ubezpieczenia nieruchomości, czy też ubezpieczenia na życie) nie obejmują działań wojennych!

Możliwym jest również, że w razie wojny interweniowałby w tym zakresie ustawodawca. Na szczęście analiza losów kredytobiorców w razie konfliktu zbrojnego jest aktualnie jedynie teoretyczna.

Co prawda kredytobiorcy (w szczególności ci posiadający kredyty hipoteczne) z niepokojem oczekują na dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie ewentualnego podniesienia stóp procentowych, jednakże z całą pewnością nie grozi nam z dnia na dzień podniesienie stóp do poziomów do jakich podniesione zostały one w Rosji.

Pewne jest jednak to, że na ten moment nie jesteśmy w stanie przewidzieć długofalowych skutków wojny w Europie, w żadnym aspekcie.

Reasumując, zobowiązania kredytowe mimo wojny są ważne, zaś ich egzekwowanie może być z powodzeniem prowadzone po ustaniu działań wojennych. Nawet pomimo ewentualnego zniszczenia przedmiotu kredytowania (dom, mieszkanie, samochód).

Autor: Adwokat Anna Uznańska

Zapraszamy do zapoznania się z naszym ostatnim wpisem https://szantar.pl/bez_kategorii/potezna-redukcja-zadluzenia-w-provident-polska/