Rozłożenie długu na raty u komornika
W dzisiejszych czasach nietrudno o sprawę u komornika – wśród Polaków coraz częściej pojawiają się problemy z obsługą zadłużenia. Warto znać więc rozwiązania, które pomogą wydostać się ze spirali długów i wyjść na prostą. Jedną z nich jest złożenie wniosku o rozłożenie na raty naszego długu. Jak powinien on wyglądać i gdzie go złożyć? Odpowiadamy.
Rozłożenie długu na raty – czy można dogadać się z komornikiem?
Czy komornikowi można płacić w ratach? Podział zadłużenia na raty czy też odroczenie terminu płatności marzy się wielu dłużnikom – to często ostatnia szansa na zachowanie majątku czy stabilności finansowej. Czy jest więc sposób, by wyjść ze spirali zadłużenia? Rozwiązań jest kilka – i żadne z nich nie jest kolejną pożyczką. Przy profesjonalnej pomocy prawnej możesz spokojnie obsłużyć swój dług – lub dokonać całkowitego oddłużenia. Jest to jednak przede wszystkim komunikacja z wierzycielem, nie komornikiem. Co więc zrobić, jeśli zaległości w spłatach Cię przytłaczają?
Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji?
W tym artykule przede wszystkim poruszymy temat jednego z rozwiązań – to wniosek o rozłożenie na raty. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie należy go jednak kierować do komornika. Przyjęcie wniosku bądź jego odrzucenie leży po stronie samego wierzyciela. Oczywiście można skierować wniosek o rozłożenie na raty do komornika, który co do zasady i tak prześle go wierzycielowi do akceptacji. Komornicy są jedynie wykonawcami woli wierzyciela. Komornik jedynie egzekwuje roszczenia z majątku dłużnika – działa wyłącznie na wniosek wierzyciela.
Co to oznacza? Wniosek o rozłożenie długu na raty jest możliwym (i często skutecznym) rozwiązaniem, nawet na etapie przekazania sprawy do windykacji przez komornika. W sprawie zobowiązania kontaktujemy się jednak najlepiej bezpośrednio z wierzycielem – i jemu przedstawiamy naszą propozycję. Warto zaoferować konkretny harmonogram spłat oraz uzasadnić przyczynę niemożności spłaty długów. Wierzyciele często przystają na takie propozycje – jeśli są skonstruowane w takiej formie, by obie strony zyskały na takim rozwiązaniu.
Dlaczego? Koszty czynności podejmowanych przez komornika są uznawane za wysokie. Ponadto w procesie np. licytacji komorniczej, majątek zadłużonego może zostać zlicytowany za część jego rzeczywistej wartości. Tak ostateczna forma odzyskania należności może sprawić, że wierzyciel nie otrzyma całej należności – kwota uzyskana z egzekucji może ona nie wystarczyć na należność wierzyciela, ponieważ w pierwszej kolejności i tak pokrywane są koszty egzekucyjne. Mając na uwadze realia egzkucji komorniczej i w obawie o nieściagnięcie części należności, wierzyciel może pozytywnie rozważyć wniosek o rozłożenie długu na raty. Musi być on jednak skonstruowany tak, by na tej decyzji nie ucierpiała żadna ze stron – w dodatku z zachowaniem odpowiedniej formy.
Wniosek o rozłożenie na raty u wierzyciela
Skoro już wiadomo, że warto i wniosek o rozłożenie na raty powinniśmy kierować do wierzyciela – jak powinien on wyglądać? Jeśli decydujesz się na samodzielne skonstruowanie takiego wniosku, pamiętaj o kilku jego niezbędnych elementach.
- Data i miejsce napisania wniosku.
- Dane dłużnika (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL).
- Numer sprawy i kwota zadłużenia (czy inne informacje umożliwiające identyfikację wierzytelności).
- Prośba o rozłożenie długu na raty.
- Uzasadnienie (warto, choć nie jest to konieczne, zawrzeć je w swoim wniosku – to sugeruje, że nie byłeś/aś w stanie obsłużyć swojego zobowiązania z powodu konkretnych przyczyn, często niezależnych od Ciebie i w nowych ratach będzie to już możliwe) – to często strata bliskich, choroby, utrata pracy, pożar, powódź, wypadek losowy czy utrata dochodów w związku z wpływem pandemii COVID-19 na Twój biznes.
- Proponowany harmonogram spłat (warto dodać także potwierdzenie, że obsługa takich rat jest dla Ciebie możliwa – dowodem na to może być np. miesięczny rachunek zysków i strat, z którego wynika, że możesz regularnie przekazać taką sumę w ramach spłaty. Pamiętaj jednak, by nie naciągać na siłę swoich dochodów – jeśli wierzyciel zorientuje się, że odkładasz większą sumę miesięcznie, odmówi rozłożenia na raty, twierdząc, że możesz spłacić dług w normalnym trybie).
- Niezbędna dokumentacja – mogą być to dowody na sytuację podaną w uzasadnieniu, potwierdzenie kwoty wierzytelności czy dokumenty stanowiące o Twoich miesięcznych zyskach i kosztach).
Jak napisać wniosek o rozłożenie na raty swojego długu?
Rozłożenie długu zaczyna się od dobrze napisanego wniosku. Na początku wystarczy zebrać wszelkie dane dot. wierzytelności oraz dokumenty potwierdzające sytuację finansową (np. umowa o pracę potwierdzająca stałe wynagrodzenie, rachunki udowadniające stałe koszty itd.). Wniosek o rozłożenie długu rozpoczynasz od swoich danych i informacji, które umożliwią identyfikację wierzytelności. Następnie określasz swoją prośbę, jej uzasadnienie i udowadniasz, że jest ona odpowiednia dla Twoich dochodów. Do całości należy dołączyć załączniki – mogą to być kopie dokumentów.
Ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia
Czy ugodę można podpisać z samym komornikiem? Niestety nie – rozłożenie długu na raty przez komornika i tak uzależnione jest od zgody wierzyciela. Wszelka komunikacja z komornikiem ma charakter informacyjny – negocjacje nie wpłyną na zajęcie wynagrodzenia, nawet jeśli podejmuje się on takich prób. Na próby komunikacji komornika należy jednak odpowiadać. Dłużnik często gra w takiej sytuacji na zwłokę – jednak ignorowanie to gra niewarta świeczki i szybko pojawiają się konsekwencje takich poczynań.
Ile trwa ściąganie długu przez komornika?
Okres windykacji zależy zwykle od indywidualnej sytuacji dłużnika. Egzekucja może trwać kilka miesięcy bądź nawet kilka lat – to m.in. kwestia majątku, wysokości zadłużenia czy podjętych działań. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, zajęcie ruchomości i nieruchomości firmy może być czasochłonne – szczególnie w przypadku, gdy branża wymaga wykorzystania wielu maszyn czy urządzeń specjalistycznych.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika
Jeżeli chcesz całkowicie spłacić wszelkie posiadane zaległości – jest to możliwe nawet po wszczęciu egzekucji komorniczej. Dłużnik ma prawo do wpłaty pełnej kwoty zarówno na konto, jak i gotówką. Można dokonać tego także bezpośrednio u wierzyciela – przy pomocy negocjacji lub bez.
FAQ:
1. Czy można napisać wniosek o rozłożenie na raty swoich długów?
Tak – taki wniosek o rozłożenie zaległości można napisać i należy kierować go do wierzyciela. Często można spodziewać się akceptacji takiej prośby – szczególnie jeśli odpowiednio uargumentujemy niemożność spłaty i powołamy się na dokumenty udowadniające, że proponowane raty są przez nas możliwe do obsługi.
2. Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie na raty Twojego długu?
Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że zawiera wszystkie Twoje dane, numer sprawy, aktualną kwotę zadłużenia, prośbę o rozłożenie długu na raty i uzasadnienie tej prośby, proponowany harmonogram spłat nowych rat. Wniosek powinien być też uzupełniony odpowiednimi dokumentami i zawierać datę oraz miejsce jego sporządzenia.
3. Jak długo trwa egzekucja komornicza?
Egzekucja zwykle trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, choć może to być nawet parę lat. Wszystko zależy od wielu czynników – rodzaju majątku, kwoty zadłużenia czy samego komornika, który prowadzi sprawę.