Przedłużenie pożyczki. Co można zrobić?

Zawierając umowy z firmami „chwilówkowymi” nie zakładamy negatywnego scenariusza w postaci braku spłaty pożyczki w terminie. Co jednak w przypadku, gdy zawarliśmy pożyczkę np. w wysokości 5000 zł na krótki okres 30 dni i nie mamy pieniędzy na jej zwrot?

Pożyczkodawcy bardzo często wychodzą nam naprzeciw oferując możliwość przedłużenia terminu spłaty pożyczki, oczywiście za sowitą opłatą. Nie chcąc przekroczyć terminu płatności zaczynamy korzystać z tego rozwiązania i przedłużać termin spłaty pożyczki raz za razem. Liczymy na to, że tym razem uda nam się zgromadzić potrzebne środki, że w zasadzie stać nas na przedłużenie terminu spłaty, przecież koszt przedłużenia jest niższy, niż kwota, którą musimy zwrócić. Następnie jednak, zamiast uregulować pożyczkę, dokonujemy kolejnego przedłużenia, a później jeszcze kolejnego i tak dalej.  Nawet nie zauważamy, że wpadliśmy w pętlę przedłużeń.

Czy przedłużanie pożyczki jest w ogóle opłacalne?

Naszym zdaniem w większości przypadków zdecydowanie nie jest. Opłaty za przedłużenie terminu spłaty pożyczki powodują, że płacony przez nas koszt pożyczki szybuje w górę. Przyjmijmy, że dla pożyczki w wysokości 5000 zł opłata z tytułu przedłużenia terminu spłaty o dalsze 30 dni wyniesie 950 zł. Opłaty w tej wysokości były swego czasu stosowane np. przez firmę VIVUS Finance sp. z o.o. Po 3 miesiącach przedłużania takiej pożyczki, poniesione przez nas opłaty za przedłużenie wynosiły już 2850 zł, po 6 miesiącach 5700 zł, a po roku aż 11400 zł!

Często zdarza się, że konsumenci przedłużają w ten sposób pożyczkę przez wiele miesięcy, a koszt poniesionych przedłużeń sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Najważniejsze pytanie jednak brzmi, czy możemy odzyskać te pieniądze? Okazuje się, że tak!

Wystarczy uzbroić się w niezbędną dokumentację, wezwać pożyczkodawcę do zwrotu opłat z tytułu dokonywanych przedłużeń, a jeśli odmówi, to skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, co możemy zrobić samodzielnie. Jeśli zaś nie czujemy się na siłach, aby samemu prowadzić tego typu postępowanie, to zawsze możemy powierzyć sprawę doświadczonemu prawnikowi, który z chęcią zajmie się za nas wszystkimi formalnościami i przeprowadzi cały proces odzyskiwania poniesionych przez nas opłat z tytułu przedłużenia terminu pożyczki. 

apl. adw. Wiktor Porwisiak

Kancelaria Adwokacka Szantar i Wspólnicy

biuro@szantar.pl; + 48 606 881 704