Wielu ludzi decyduje się na skorzystanie z ofert parabanków. Chwilówki pozwalają na szybkie uzyskanie gotówki. Niestety po ich wzięciu z reguły trzeba oddać nie tylko pożyczoną kwotę, lecz także odsetki oraz wysokie opłaty dodatkowe. Brak środków finansowych na spłatę rat nierzadko popycha kredytobiorców do wzięcia kolejnej pożyczki, a to do wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Jak wyjść z długów chwilówek? Czy kancelaria może w tym pomóc?
Samodzielne wychodzenie z długów chwilówek – czy to możliwe?
Zazwyczaj pierwszym, co pojawia się w myślach osób w trudnej sytuacji finansowej, jest samodzielne poradzenie sobie z problemem. Niestety, tak jak zostało wspomniane, wiele osób decyduje się w takich przypadkach na branie następnych pożyczek w parabankach, co jedynie pogarsza całą sytuację i prowadzi do pętli zadłużenia.
Inne osoby, które nie mają pieniędzy na spłatę długów, decydują się na podjęcie rozmowy z wierzycielami. Te niestety często też nie przynoszą oczekiwanych skutków, a oferowane dłużnikowi “ugody” czy “porozumienia” nie zawsze są korzystne, a nierzadko wręcz powiększają kwotę zobowiązania. W tym przypadku potrzebna jest wiedza na temat działania tego rodzaju instytucji oraz doświadczenie w rozwiązywaniu takich spraw. Niekorzystanie z pomocy i popadanie w kolejne długi nie tylko pogarsza sytuację finansową, lecz także psychiczną osób zmagających się z zadłużeniem. Jeśli więc termin spłaty minął i nie ma się pieniędzy do wpłaty, warto pójść do osoby, która wie, co robić, gdy długi rosną.
Nie wpadnij w spiralę zadłużenia – postaw na pomoc specjalistów
Tak jak zostało wspomniane, nie mając pieniędzy na spłatę długów, warto zdecydować się na doradztwo specjalistów. Dlaczego? Przede wszystkim ich doświadczenie, a także wiedza dotycząca działania parabanków może pomóc w pomyślnym rozwiązaniu sprawy.
Wiele osób, które popadły w długi, obawia się sądu i postępowania sądowego. Robią oni wszystko, aby firma pożyczkowa nie oddała sprawy do sądu. Jednak często to właśnie sąd może obniżyć albo w całości oddalić żądanie parabanku z uwagi np. niekorzystne (abuzywne) postanowienia umowy pożyczki.
Wiele osób rezygnuje z tej formy rozwiązania problemów ze względu na obawę przed koniecznością zapłaty bardzo dużych kwot za działania specjalistów zajmujących się oddłużeniem. Nie zawsze jest to jednak konieczne – Kancelaria Adwokacka Szantar pobiera jedynie niewielkie opłaty przy zleceniu sprawy, dopasowane do możliwości klienta. W pozostałym zakresie wynagrodzenie jest uzależnione od wyniku sprawy. Dzięki temu niezależnie od sytuacji finansowej ma się szansę na skorzystanie z rad specjalistów od oddłużania. Warto także zaznaczyć, że w czasie, gdy sprawy związane ze spłatą chwilówek powierzy się kancelarii, można wykorzystać czas na wygenerowanie dodatkowych środków finansowych, które ułatwią zapłatę rat, np. poszukiwanie drugiej pracy. Kancelaria zajmie się prowadzeniem procesów sądowych, odpowiadaniem na pisma przeciwnika procesowego a także, jeśli zajdzie potrzeba, prowadzeniem negocjacji z wierzycielem. Istotnie zmniejszy to obciążenie emocjonalne, jakie towarzyszy osobistemu prowadzeniu sprawy. Zawodowy pełnomocnik ma wieloletnie przygotowanie w prowadzeniu sprawy oddłużeniowych a jednocześnie jako osoba trzecia będzie w stanie bez zbędnych emocji doradzić najelepsze rozwiązanie.
Jak wyjść z długów chwilówek? Oddłużanie krok po kroku
Plan spłaty zadłużenia w wielu przypadkach pozwala ograniczyć stres związany z długami oraz brakiem środków utrzymania. Jak więc wygląda oddłużanie? Można je zamknąć w trzech krokach:
- rozmowa – pierwsze spotkanie klienta z przedstawicielem kancelarii polega na rozmowie. Dzięki niej możliwe jest poznanie faktycznego stanu finansowego danej osoby oraz tego, jakie pożyczki pozabankowe, kredyt konsolidacyjny czy inne zobowiązania musi spłacić. Warto pamiętać, że szczerość podczas tego spotkania okazuje się szczególnie ważna, aby właściwie przeprowadzić kolejne kroki oddłużania. Istotne jest bowiem właściwe ustalenie priorytetów pracy oraz wierzycieli pierwotnych i wtórnych; spotkanie nie musi być bezpośrednie w siedzibie kancelarii – istnieje możliwość kontaktu mailowego lub za pośrednictwem komunikatorów;
- ustalenie strategii działania – po uzyskaniu wszystkich ważnych informacji, specjalista może przejść do zaplanowania działań. W tym przypadku nie ma schematów – każda sytuacja jest inna i wymaga zastosowania odmiennych kroków. Nierzadko okazuje się, że wystarczy jedynie rozmowa z wierzycielem, aby ułatwić klientowi spłatę zadłużenia, ale może być też konieczne reprezentowanie danej osoby w sądzie;
- rozpoczęcie działań – po podpisaniu umowy oraz udzieleniu niezbędnego pełnomocnictwa, pracownicy kancelarii mogą przejść do realizacji wcześniej ustalonego planu.
Odpowiednio dobrane działania pomogą w pozbyciu się problemów i wyjściu ze spirali zadłużenia.
Co może dla Ciebie zrobić kancelaria?
Nierzadko podczas działań udaje się uzyskać rozłożenie długu oraz wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu łatwiej poradzić sobie z zaległościami. Co więcej, specjalista pomoże opracować plan spłaty zobowiązań. W poważniejszych sytuacjach, tak jak zostało wspomniane, adwokat lub radca prawny z kancelarii może reprezentować swojego klienta w sądzie. Warto mieć na uwadze, że taka sprawa nie oznacza od razu przegranej dłużnika. Bardzo ważna jest jednak właściwie dobrana argumentacja. W wyniku spraw sądowych nierzadko dochodzi do zmniejszenia długu albo jego oddalenia w całości.
Należy również podkreślić, że w ramach planu oddłużania często jednym z zadań kancelarii jest odzyskanie nienależnie pobranych opłat. Dzieje się tak w momencie, gdy firma pożyczkowa pobierze zbyt dużą opłatę na ubezpieczenie albo opłatę za przedłużenie lub refinansowanie pożyczki. Jest to istotne, ponieważ często odzyskane pieniądze można przeznaczyć na spłatę zobowiązań u innych wierzycieli. Jeśli w stosunku do dłużnika jest już prowadzona egzekucja, specjaliści z kancelarii mogą podjąć działania zmierzające do jej uchylenia. Dzieje się tak m.in. w przypadkach, kiedy dłużnik nic nie wiedział o postępowaniu w sądzie a dowiedział się o nim dopiero w momencie, kiedy egzekucję rozpoczął komornik.
Jeżeli jednak dojdzie do egzekucji komorniczej, specjalista zajmie się jej nadzorowaniem. Dzięki temu zyskasz pewność, że ten nie pobierze od Ciebie żadnych dodatkowych opłat, a wszystkie jego działania będą zgodne z prawem. Kancelaria może postarać się o uchylenie wyroków w sprawach sądowych, w których klient nie brał udziału. Celem zawsze jest dobro klienta oraz pokazanie mu, jak wyjść z długów chwilówek, a co za tym idzie, przywrócenie kredytobiorcy normalnego życia.
Jest bardzo ważne, aby wychodząc z pętli zadłużenia nie myśleć o zaciąganiu nowych zobowiązań. Takie działanie nie poprawi sytuacji dłużnika. Warunkiem skutecznego oddłużania jest zaprzestanie generowanie nowych długów i zastosowanie się właściwego planu oddłużeniowego, który pomoże opracować kancelaria.
Upadłość konsumencka – kiedy to dobre wyjście?
W niektórych przypadkach dobrym wyborem okazuje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Warto jednak pamiętać o tym, że takiej decyzji lepiej nie podejmować samemu. Specjalista pomoże w obiektywnej ocenie sytuacji finansowej, a po poznaniu potrzeb i oczekiwań będzie mógł zaproponować najlepsze rozwiązanie. Jeśli najkorzystniejszą opcją okaże się upadłość, kancelaria pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i złożeniu wniosku upadłościowego.
Korzystając z pomocy specjalisty, można mieć również pewność, że nie zostanie się ze swoim problemem samemu nawet po ogłoszeniu przez sąd postanowienia o upadłości. Cały czas kancelaria będzie odpowiadać na zadawane pytania oraz monitorować zmiany sytuacji. Dedykowany prawnik z kancealrii pozostanie też dostępny, jeśli określona sprawa będzie wymagać konsultacji.
FAQ:
1. Jak wyjść z długów chwilówek?
Jeżeli popadniesz w długi, zdecyduj się na pomoc kancelarii. Specjalista z wiedzą oraz doświadczeniem pomoże w rozwiązaniu problemów finansowych.
2. Z jakich etapów składa się współpraca z kancelarią w oddłużaniu?
Oddłużanie przebiega w trzech etapach: zaczyna się od rozmowy z klientem i poznania jego sytuacji finansowej i wszystkich zobowiązań, następnie specjalista planuje, jakie działania oddłużeniowe można podjąć, a na końcu – przechodzi wraz z dłużnikiem do faktycznego realizowania ustalonych celów.
3. Czy kancelaria może pomóc w odzyskaniu nienależnie pobranych pieniędzy?
Specjalista z kancelarii pomoże klientowi w odzyskaniu nienależnie pobranych opłat przez firmy pożyczkowe, które mogłyby okazać się przydatne w spłacie kredytu lub zasiliłyby domowy budżet.